Samoakceptacja – jak ją osiągnąć i żyć w zgodzie ze sobą?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Mianem samoakceptacji określa się miłość i szacunek do własnej osoby, bez względu na osiągnięcia czy porażki. Jest to warunek niezbędny do odczuwania satysfakcji z życia i budowania relacji z otoczeniem. W jaki sposób można ją osiągnąć?

Samoakceptacja – co to takiego?

Czym jest samoakceptacja? Definiuje się ją na kilka różnych sposobów. Niekiedy określana jest ona jako akceptacja samego siebie wraz z wadami oraz brakiem obaw przed ich ujawnieniem światu. Samoakceptacja to różnica pomiędzy tzw. Ja idealnym oraz Ja realnym.

Najprościej opisać można ją jako postawę, na której dana osoba buduje swoje poczucie wartości i pewność siebie. To także szacunek oraz zaufanie do siebie i przekonanie, że zasługujemy na to, co najlepsze.

W psychologii wyróżnia się także inne terminy dotyczące struktury “ja”. Są to między innymi: 

  • samoocena (emocjonalna reakcja człowieka na samego siebie),
  • samopoznanie (dążenie do uzyskania prawdziwej, dokładnej, rzetelnej wiedzy na swój temat),
  • autowaloryzacja (dążenie do podtrzymania lub nasilenia dobrego mniemania o sobie),
  • autoweryfikacja (dążenie do spójności i zgodności między istniejącymi przekonaniami o sobie, a nowymi informacjami na swój temat),
  • samonaprawa (dążenie do rzeczywistej poprawy cech, umiejętności, stanu zdrowia czy dobrostanu),
  • autoafirmacja (potwierdzenie wartości własnej osoby jako moralnej i sprawiającej wrażenie wewnętrznie spójnej).

Co ważne, samoakceptacji nie powinno się mylić z egoizmem. Osoba kierująca się w życiu troską o siebie może być szczęśliwa i obdarzać otoczenie pozytywnymi uczuciami. Egoista natomiast jest nadmiernie skoncentrowany na sobie. Jednocześnie, często nie akceptuje w pełni samego siebie, przeznaczając całą energię na podniesienie swojej samooceny, na czym cierpi jego otoczenie.

Przyczyny i konsekwencje braku samoakceptacji

Z czym związana jest zaniżona samoocena? Jest to w znaczącej części przypadków efekt negatywnych przekonań na swój własny temat. Każdy z nas autorefleksji uczy się wraz z wiekiem. W pierwszych latach życia informacje czerpiemy w znaczącej mierze od rodziców. Osoby, które nie znajdują tam akceptacji i bezwarunkowej miłości, nie są w stanie obdarzyć nią samego siebie. Przyczyniać może się to do utrwalania w dziecku poczucia winy oraz przeświadczenia, że nie ma ono prawa okazywać słabości, a jego potrzeby są mniej istotne od potrzeb innych ludzi.

Jakie mogą być przyczyny braku samoakceptacji? Gdy człowiek nie jest w stanie zaakceptować siebie w sposób bezwarunkowy, jego samopoczucie staje się zależne od sukcesów zawodowych, bogactwa czy atrakcyjności fizycznej. Jest on przeświadczony, że na miłość (zarówno własną, jak i innych ludzi), musi on zasłużyć poprzez osiąganie określonych celów. Stale podnosząc sobie poprzeczkę coraz wyżej, nie czuje się on ani wystarczająco dobry, ani kochany.

Sprawdzone sposoby na osiągnięcie samoakceptacji

Jakiego rodzaju ćwiczenia warto wykonywać, chcąc osiągnąć samoakceptację? Bardzo pomocne okazać mogą się tu różnego rodzaju ćwiczenia i aktywności. Może być to na przykład zapisywanie każdych, nawet najmniejszych sukcesów, jakie udało się osiągnąć każdego dnia, sprawianie sobie drobnych prezentów, takich jak na przykład wyjście na kawę, troska o ciało poprzez zdrową dietę czy wizytę u fryzjera. W drodze do samoakceptacji, konieczne może okazać się również zerwanie toksycznych relacji i otoczenie się ludźmi życzliwymi.

Zdjęcie główne: Ava Motive z Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak zmotywować się do zmiany stylu życia?
Jak zmotywować się do zmiany stylu życia?
Nie masz wystarczająco samozaparcia, aby zmienić swój styl życia? Sprawdź, jak się zmotywować i wytrwać w postanowieniach!
Moda w wydaniu rockowym! W jakie elementy warto się zaopatrzyć?
Moda w wydaniu rockowym! W jakie elementy warto się zaopatrzyć?
Poczuj klimat lat 80 i postaw na wyjątkowe ubrania z kolekcji Rage Age!
Jak się ubrać na rozmowę o pracę latem?
Jak się ubrać na rozmowę o pracę latem?
Formalny styl i letnia wygoda mogą iść ze sobą w parze! Sprawdź, co założyć, wybierając się na rozmowę o pracę latem.