Dominika Kulczyk – 5 faktów, które warto o niej wiedzieć

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Dominika Kulczyk znana jest głównie za sprawą swojego zmarłego ojca. Okazuje się, że oprócz ogromnego majątku jest bardzo ciekawą osobowością i pomaga innym.

Dominika Kulczyk znana jest w Polsce jako jedna z najbogatszych kobiet. A wszystko za sprawą ojca – Jana Kulczyka, który kilka lat temu zmarł w wyniku powikłań pooperacyjnych. Odziedziczyła po nim fortunę. Okazuje się jednak, że nie wiedzie życia typowej miliarderki i zamiast cieszyć się z możliwości „nicnierobienia”, pomaga innym, inwestuje i prowadzi fundację. Jest bardzo ciekawą osobowością, jednak stroni od mediów, przez co wiele osób kojarzy ją jedynie przez pryzmat tego, że jest córką bogatego ojca. A szkoda.

1. Zdobyła solidne wykształcenie i kocha Chiny 

Dominika urodziła się w 1977 roku w Poznaniu jako córka Grażyny i Jana Kulczyków. W tym mieście ukończyła I Liceum Ogólnokształcące im. Karola Marcinkowskiego. Później zdecydowała się na dość ciekawy kierunek – sinologię w Katedrze Orientalistyki. Jest to nauka o Chinach i wszystkim, co się z nimi wiąże – kulturze, tradycjach, języku, historii i gospodarce. Mimo dość trudnego kierunku ukończyła jeszcze jeden – politologię na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przez rok (w 1999-2000) miała okazję wyjechać do Chin na stypendium, by móc tam uczyć się języka mandaryńskiego. Ukończywszy studia, nie spoczęła na laurach i uczyła się dalej. Wybrała The London Institute. 

2. Po ojcu odziedziczyła gen przedsiębiorczości

Wiele dzieci bogatych rodziców nie ma takiej żyłki do biznesu jak oni. W tym przypadku jest jednak inaczej. Dominika zawsze uparcie dążyła do celu i nigdy nie szła na łatwiznę. Swoje pierwsze zawodowe kroki stawiała w firmie matki – w Starym Browarze w Poznaniu, gdzie była specjalistką od PR-u. W 2006 roku postanowiła jednak spróbować sił we własnym biznesie i założyła Grupę Firm Doradczych Values, która organizuje szkolenia z psychologii biznesu. Córka Jana Kulczyka przez 10 lat kierowała także jedną z największych międzynarodowych organizacji ekologicznych – Green Cross International. Od lat należy też do Rady Nadzorczej w Kulczyk Investments, gdzie zajmuje się komunikacją międzynarodową i społeczną odpowiedzialnością biznesu. Przez kilka lat była również wiceprezesem Polskiego Komitetu Olimpijskiego, a od 2018 r. jest udziałowcem i inwestorem strategicznym spółki Polenergia. 

3. Angażuje się w pomoc innym

Dominika Kulczyk od lat bardzo angażuje się w pomoc potrzebującym. Od dawna jest ambasadorką SOS Wiosek Dziecięcych w Polsce, a we wrześniu 2018 roku przyznano jej Order Uśmiechu za zasługi dotyczące pomocy oraz działalności na rzecz potrzebujących dzieci. W 2020 roku przyznano jej również Nagrodę Orła Jana Karskiego za dzielenie się dobrem z innymi. W tym samym roku Dominika dołączyła do grupy filantropów Foundry, której celem jest wsparcie przedsiębiorców, którzy chcą angażować się w działalność dobroczynną. 

Dominika od wielu lat pomaga mieszkańcom krajów dotkniętych przez klęski żywiołowe czy różnego rodzaju katastrofy. Dlatego postanowiła założyć fundację Kulczyk Foundation. Aby nagłośnić oraz wypromować swoją działalność i potrzebę niesienia pomocy innym, zdecydowała się wystąpić w programie “Efekt Domina”, który można oglądać na TVN-ie.

4. Uwielbia dobrze wyglądać

Dominika Kulczyk jest uznawana za jedną z lepiej ubranych znanych osób. Bo mimo że raczej chroni swoją prywatność, to ciągle jest w centrum zainteresowania mediów, które chętnie pokazują i oceniają jej stylizacje. Swoją dobrze dobraną garderobę z pewnością zawdzięcza nie tylko dobremu gustowi, ale i przyjacielowi Tomaszowi Ossolińskiemu, który jest znanym projektantem mody. 

5.  Nieudane małżeństwo jej nie złamało

W 2001 roku Dominika została żoną Jana Eugeniusza Lubomirskiego-Lanckorońskiego (jednego z najbogatszych Polaków). Niestety małżeństwo to nie przetrwało próby czasu i para rozwiodła się w 2013 roku. Wszystko odbyło się po cichu, bez towarzystwa mediów i rzewnych wywiadów. Mimo zainteresowania i dopytywania dziennikarzy Dominika nigdy nie podała powodu rozstania. Nawet w udzielonym przed laty wywiadzie dla Gali mówiła o swoim byłym mężu z szacunkiem i podkreślała, że zawsze będą starali się być jak najlepszymi rodzicami dla dwójki swoich dzieci – Weroniki Karli i Jeremiego Sebastiana.

Niegdyś Dominika spotykała się z aktorem – Pawłem Delągiem. Wiadomo, że oboje się przyjaźnią. Obecnie znów mówi się, że para ma się ku sobie. Żadna ze stron nie potwierdziła jednak tych informacji, ale też im nie zaprzeczyła. 

Zdj. główne: Piotr Porębski/commons.wikimedia.org

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Tej zimy chcemy błyszczeć! Do gry wracają cekiny
Tej zimy chcemy błyszczeć! Do gry wracają cekiny
Marzą Ci się cekiny? Oto stylizacje z błyskiem, które na pewno Cię zainspirują!
Jak dopasować bransoletki do stroju?
Jak dopasować bransoletki do stroju?
Czy znasz zasady tego, jak łączyć biżuterię i do czego ją zakładać? Zobacz, jak dopasować bransoletkę do stroju!
Damski pasek do spodni – kilka sposobów, by go stylowo nosić
Damski pasek do spodni – kilka sposobów, by go stylowo nosić
Oto ciekawe propozycje z wykorzystaniem damskiego paska do spodni.