Frida Kahlo to słynna meksykańska malarka, znana najbardziej z autoportretów. Była pierwszą współczesną artystką, która na swoich obrazach pokazała poród i poronienie. Stała się symbolem feminizmu w sztuce XX wieku i inspiracją dla mody.
Postać Fridy Kahlo dostała się do mainstreamu, przełamując schemat kobiety – malarki. Frida poprzez malarstwo ukazywała całe swoje cierpienie, przez co stała się jedną z najbardziej znanych artystek na świecie. O Kahlo pisano wiele, biorąc pod lupę zarówno jej twórczość, jak i całe życie.
Frida Kahlo była wyjątkową artystką, ale i wyjątkową kobietą. Jej życie było ciągłym pasmem cierpień, zarówno tych fizycznych, jak i duchowych, co z korzyścią dla siebie przelewała na płótno. Meksykanka wyróżniała się dość charakterystyczną urodą. Uchodziła za kobietę odważną, ale jednocześnie dość kruchą i bardzo uczuciową. Stała się ikoną feministek i symbolem Meksyku.
Kahlo szokowała, a zarazem też fascynowała opinię publiczną prowokującymi opiniami. Ludzi intrygowała jej swoboda seksualna i kontrowersyjne poglądy polityczne, z którymi publicznie się obnosiła. Frida była kobietą wyzwoloną. Lubiła palić cygara, nie stroniła od alkoholu i fascynowała się męską modą, sama nosiła też męskie stroje. Nie dziwi więc fakt, że ówczesne feministki wyniosły ją na piedestał i uczyniły z jej postaci swoją ikonę.
Kobiety zaczęły podziwiać ją za przełamywanie konwenansów i ignorowanie obowiązujących norm społecznych. Doceniały to, że stworzyła własny, oryginalny styl. Meksykańskie feministki wielbiły Fridę głównie za jej niekonwencjonalną pracę w dziedzinie malarstwa, nie bała się poruszać tematyki aborcji, fizjologii, przemocy, erotyzmu, miłości fizycznej czy gender – mało popularnego w pierwszej połowie XX wieku. Obrazy malarki bardzo często szokowały, przedstawiały ból, samotność i trudne życie kobiet. Co najciekawsze Kahlo najczęściej malowała sama siebie.
Jest też druga strona medalu jej osobowości. Mimo pozornej niezależności i głębokiego wyzwolenia malarka była bardzo emocjonalną osobą i posiadała wiele słabości. Frida ponad życie kochała swojego męża i nie potrafiła bez niego żyć. On natomiast notorycznie ją zdradzał, co bardzo łamało jej serce. Mimo wielu upokorzeń, których doznała z jego strony, wciąż bardzo go podziwiała i czciła niemal jak bóstwo. Niestety też postrzegała siebie przez pryzmat jego osoby. A najbardziej marzyła o tym, by urodzić mu dziecko. Pragnęła stworzyć dom i prawdziwą rodzinę. Trzykrotnie poroniła, co doprowadziło ją do ciężkiej depresji.
W dziełach Fridy Kahlo feminizm opiera się na ukazywaniu prawdy o cierpieniu i akcentowaniu wszystkich aspektów kobiecości. Malarka nie bała się ukazać siebie jako słabej kobiety. Co więcej, z obnażania swoich słabości czerpała siłę. Inspirację malarską czerpała z wpływów kultury indiańskiej. Wyrobiła indywidualny styl i unikalną kreską ukazywała kobietę w trudnych, ale powszechnych sytuacjach życia, które wówczas w sztuce były tematem tabu. Frida Kahlo koncentrowała się na własnym cierpieniu, które napędzało ją do tworzenia. Frida Kahlo nie jest odzwierciedleniem kobiety jako figury, ale jako osobowości, która stoi w centrum wydarzeń swojego życia i pełni pierwszoplanową rolę we wszechświecie.
Malarka wyróżniała się również poprzez swój ubiór. Uwielbiała ubrania w mocnych kolorach, dużą biżuterię i ozdoby kwiatowe we włosach. Wpływ Fridy na współczesną popkulturę i modę można dostrzec m.in. w krzaczastych brwiach, które od lat lansuje angielska modelka Cara Delevingne. Współczesne gwiazdy inspirują się też spektakularnymi dodatkami w stylu Kahlo, np. barwnymi chustami z frędzlami. Znane światowe marki modowe co jakiś czas przypominają postać słynnej malarki, np. wypuszczając linię t-shirtów z jej wizerunkiem.