Anja Rubik – jeszcze supermodelka czy raczej aktywistka?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Anja Rubik to nie tylko znana na całym świecie supermodelka, która współpracowała z największymi projektantami i najsłynniejszymi markami, lecz również aktywistka, która wspiera szereg akcji społecznych. Dziś prezentujemy 2 z nich: #SEDEXpl oraz #plasticnotfantastic.

Projekt #SEXEDpl

W 2017 roku Anja Rubik stworzyła kampanię edukacyjną #SEXEDpl, której hasłem było: “Cała Polska zacznie mówić o seksie”. Krótko po tym założyła fundację pod tą samą nazwą, gdzie pełni funkcję prezesa zarządu. W skład zarządu wchodzi również seksuolożka i psycholożka Basia Baran, która w codziennej pracy zawodowej skupia się na temacie dojrzewania oraz różnorodności seksualnej. W skład zarządu wchodzi również Michał Wiśniewski odpowiadający za budowanie długofalowego partnerstwa z podmiotami zewnętrznymi. Zajmuje się on doradztwem z zakresu strategii oraz growth marketingu.

Czym dokładnie zajmuje się stworzona przez Anję Rubik fundacja? Stanowi ona połączenie różnych aspektów edukacji seksualnej – antykoncepcję, samoakceptację czy bezpieczeństwo w sieci. W codziennych działaniach organizacja promuje ideę rozwijania osobowości, tolerancji, poznawania własnej tożsamości oraz otwartej rozmowy na tematy związane z seksem. Korzysta ona z mediów społecznościowych, popkultury oraz języka sztuki, docierając zarówno do osób młodych, jak i starszych. Fundację doceniają największe organizacje z całego świata – Organizacja Narodów Zjednoczonych oraz Fundusz Ludnościowy Narodów Zjednoczonych.

Misja #SEXEDpl obejmuje: zerwanie z seksem jako tematem tabu, wspieranie nastolatków w procesie dojrzewania, poszerzanie wiedzy społeczeństwa na temat seksu, obalanie stereotypów i mitów na temat edukacji seksualnej, rozpowszechnianie wiedzy na temat praw nastolatków, popularyzację badań profilaktycznych, uświadamianie zagrożeń, jakie płyną z uprawiania seksu bez zabezpieczenia, edukowanie na temat przemocy psychicznej i fizycznej na tle seksualnym, promowanie w społeczeństwie tak zwanej świadomej zgody, redukcję zakażeń HIV i infekcji przenoszonych drogą płciową, zapewnienie niezbędnej wiedzy dla osób, które planują w najbliższym czasie rozpoczęcie aktywności seksualnej, prezentację poszczególnych metod antykoncepcji, promocję bezpieczeństwa w sieci, prowadzenie publicznej debaty na temat przyjemności czerpanej z seksu, wyjaśnianie zagadnień, takich jak płeć, tożsamość oraz orientacja psychoseksualna, wspieranie rodziców w rozmowach na temat seksu z ich dziećmi oraz wspieranie społeczności LGBTQ+.

Zaangażowanie w ekologię

Anja Rubik bardzo często angażuje się w różnego rodzaju akcje związane ze środowiskiem naturalnym. W 2018 roku opublikowała na swoim Instagramie serię zdjęć i filmików oznaczonych #plasticnotfantastic. Akcja ta miała na celu zwrócić uwagę na problem, jakim jest zanieczyszczenie mórz i oceanów przez plastikowe śmieci zagrażające życiu zwierząt –   fok, żółwi i ptaków. Z roku na rok coraz więcej organów o międzynarodowym działaniu wprowadza szereg obostrzeń z tym związanych, lecz działania te nie zawsze okazują się wystarczające. W pierwszym opublikowanym przez siebie materiale wideo supermodelka wyjaśnia, jak doszło do tego, że zdecydowała się wesprzeć wspomnianą akcję. Modelka podkreśliła, że każdy z nas jest częścią tego problemu i poprzez odpowiednie działania może stać się również częścią jego rozwiązania. Rubik zaapelowała do swoich followersów, aby zrezygnowali z plastiku w swoim codziennym życiu. Na instagramowym profilu znaleźć można było również zdjęcie supermodelki dryfującej pod wodą wraz z obietnicą, że nigdy więcej nie użyje już plastikowej słomki i od dziś zamawiać będzie wyłącznie napoje bez rurki.

Zdj. główne: Fryta73/flickr.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Poranek w biegu? Ten makijaż wykonasz w 5 minut
Poranek w biegu? Ten makijaż wykonasz w 5 minut
Znów nie masz czasu na poranny makijaż? Znamy sposób, jak wykonać go w jedną chwilę!
Czy wózek 2w1 dla dziecka to dobre rozwiązanie?
Czy wózek 2w1 dla dziecka to dobre rozwiązanie?
Wózek to podstawowe akcesorium każdej rodziny z małym dzieckiem. Mnogość modeli do wyboru na rynku utrudnia zakup jednego, konkretnego wariantu. Jakie są między nimi różnice?
Medycyna estetyczna coraz popularniejsza wśród Polek
Medycyna estetyczna coraz popularniejsza wśród Polek
Medycyna estetyczna, dziedzina medycyny zajmująca się poprawą wyglądu i samopoczucia pacjentów, staje się coraz bardziej popularna wśród Polek.